Posted on

CWG Day 3 full schedule 2022: Events, Fixtures, Dates, Timings in IST

CWG Day 3 full schedule 2022: Events, Fixtures, Dates, Timings in IST

The Commonwealth Games 2022 will take place in Birmingham, UK. The opening ceremony is scheduled on July 28, while the closing ceremony is set to happen on August 8.

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, Victoria Park
(13:00 – 18:15)

Men’s Triples Sectional Play – Round 5

Women’s Singles Sectional Play – Round 5

Men’s Pairs Sectional Play – Round 5

Women’s Fours Sectional Play – Round 5

19:30 – 0:45

Women’s Fours – Quarter-Finals

Men’s Triples – Quarter-Finals

Para Men’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 5

Para Women’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 5

Men’s Pairs – Quarter-Finals

Women’s Singles – Quarter-Finals

Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play – Round 1

Gymnastics – Artistic, Arena Birmingham
(13:30 – 16:30)

Men’s Individual All-Around Final

(19:00 – 22:00)

Women’s Individual All-Around Final

Hockey, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(13:30 – 17:00)

Men’s Group Match

New Zealand v Pakistan

Australia v Scotland

(18:30 – 22:00)

Men’s Group Match

England v Wales

India v Ghana

23:30 – 3:00

Women’s Group Match

Canada v England

South Africa v Australia

Table Tennis and Para Table Tennis, The NEC Hall 3

(14:00 – 19:00)

Men’s Team Event Quarter-Finals

20:30 – 1:30

Women’s Team Event Semi-Finals

Weightlifting, The NEC Hall 1
(14:00 – 16:30)

Men’s 67kg

(18:30 – 21:00) 

Women’s 59kg

23:00 – 1:30 

Men’s 73kg

Cycling – Track and Para Track, Lee Valley VeloPark

(14:30 – 18:00)

Men’s Sprint Qualification

Men’s Tandem B – Sprint Qualification

Men’s Sprint 1/8 Finals

Men’s Tandem B – Sprint Semi-Finals

Men’s Sprint Quarter-Finals

Men’s 15km Scratch Race Qualification

Women’s 25km Points Race Qualification

19:30 – 23:30

Men’s Tandem B Sprint Finals

Men’s Sprint Semi-Finals

Women’s Tandem B – 1000m Time Trial Final

Women’s 25km Points Race Final

Women’s 500m Time Trial Final

Men’s Sprint Finals

Men’s 15km Scratch Race Final

Aquatics – Swimming and Para Swimming, Sandwell Aquatics Centre
(15:00 – 17:00)

Men’s 200m Butterfly Heats

Women’s 200m Breaststroke Heats

Men’s 100m Breaststroke SB8 Heat

Women’s 100m Backstroke S8 Heat

Men’s 50m Backstroke Heats

Women’s 50m Butterfly Heats

Men’s 100m Freestyle Heats

Women’s 4x200m Freestyle Relay Heats

23:30 – 2:30 

Women’s 50m Freestyle Final

Men’s 200m Butterfly Final

Women’s 200m Breaststroke Final

Men’s 100m Breaststroke SB8 Final

Women’s 100m Backstroke S8 Final

Men’s 50m Backstroke Semi-Finals

Women’s 50m Butterfly Semi-Finals

Men’s 100m Freestyle Semi-Finals

Women’s 100m Backstroke Final

Men’s 100m Breaststroke Final

Women’s 4x200m Freestyle Relay Final

Badminton, The NEC Hall 5
(15:30 – 19:00) 

Mixed Team Event Quarter-Final

22:00 – 1:30

Mixed Team Event Quarter-Final

Cricket T20, Edgbaston Stadium
(15:30 – 19:00)

Women’s Group A Match: India v Pakistan

22:30 – 2:00

Women’s Group A Match: Barbados v Australia

Rugby Sevens, Coventry Stadium
(15:30 – 19:00)

Men’s 13-16 Semi-final 1

Men’s 13-16 Semi-final 2

Men’s 9-12 Semi-final 1

Men’s 9-12 Semi-final 2

Men’s 5-8 Semi-final 1

Men’s 5-8 Semi-final 2

Men’s Semi-final 1

Men’s Semi-final 2

23:00 – 2:30

Women’s Playoff for 7th

Women’s Playoff for 5th

Men’s Playoff for 13th

Men’s Playoff for 9th

Men’s Playoff for 5th

Women’s Bronze Match

Men’s Bronze Medal Match

Women’s Gold Medal Match

Men’s Gold Medal Match

Triathlon and Para Triathlon, Sutton Park

(15:30 – 20:50)

Men’s PTVI Final

Women’s PTVI Final

Mixed Relay Team Final

Boxing, The NEC Hall 4

(16:30 – 19:30)

Men’s & Women’s Preliminary Round of 16

23:00 – 1:30

Men’s & Women’s Preliminary Round of 16

Netball, The NEC Arena
(16:30 – 20:00)

Malawi v Northern Ireland

South Africa v Barbados

22:30 – 2:00

Uganda v Trinidad & Tobago

Scotland v Wales

Squash, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(16:30 – 19:30)

Women’s Singles Preliminary Round of 16

Women’s Singles Plate Classification Round of 32

Men’s Singles Preliminary Round of 16

Men’s Singles Plate Classification Round of 32

22:30 – 1:30

Women’s Singles Preliminary Round of 16

Women’s Singles Plate Classification Round of 16

Men’s Singles Preliminary Round of 16

Men’s Singles Plate Classification Round of 16

Beach Volleyball, Smithfield
19:00 – 22:00

Women’s Group Match – Australia v Sri Lanka

Women’s Group Match – Vanuatu v Scotland

Men’s Group Match – Canada v Sri Lanka

23:30 – 2:30

Men’s Group Match – The Gambia v St Kitts & Nevis

Women’s Group Match – England v Solomon Islands

Women’s Group Match – Cyprus v Trinidad & Tobago

Basketball 3×3 and Wheelchair Basketball 3×3, Smithfield
20:00 – 22:30

Men’s Basketball 3×3 – Group A

Women’s Basketball 3×3 – Group A

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group A

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group A

0:00 – 2:30

Men’s Basketball 3×3 – Group B

Women’s Basketball 3×3 – Group B

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group B

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group B

Men’s Basketball 3×3 – Group B

Women’s Basketball 3×3 – Group B

(Timings are subject to change)

Posted on

CWG, Birmingham 2022 Day 2 full schedule: Events, Fixtures, Dates, Timings in IST

CWG, Birmingham 2022 Day 2 full schedule: Events, Fixtures, Dates, Timings in IST

The Commonwealth Games 2022 will take place in Birmingham between July 28 and August 8. The opening ceremony is scheduled on July 28, while the closing ceremony will happen on August 8.

All timings follow the Indian Standard Time (IST)

Aquatics – Swimming and Para Swimming, Sandwell Aquatics Centre

(15:00 – 17:00)

Men’s 200m Freestyle Heats

Women’s 50m Freestyle Heats

Men’s 50m Freestyle S13 Heat

Women’s 50m Freestyle S13 Heat

Men’s 100m Breaststroke Heats

Women’s 100m Backstroke Heats

Men’s 400m Individual Medley Heats

Women’s 4x100m Freestyle Relay Heats

Men’s 4x100m Freestyle Relay Heats

Men’s 200m Breaststroke Heats

Mixed 4x100m Freestyle Relay Heats

(23:30 – 2:30)

Women’s 50m Breaststroke Final

Men’s 200m Freestyle Final

Women’s 50m Freestyle Semi-Finals

Men’s 50m Freestyle S13 Final

Women’s 50m Freestyle S13 Final

Men’s 100m Breaststroke Semi-Finals

Women’s 100m Backstroke Semi-Finals

Men’s 400m Individual Medley Final

Women’s 100m Butterfly Final

Men’s 100m Backstroke Final

Women’s 4x100m Freestyle Relay Final

Men’s 4x100m Freestyle Relay Final

Athletics – Marathon, Smithfield

(11:30 – 18:00) 

Men’s Marathon T53/54 Final

Women’s Marathon T53/54 Final

Men’s Marathon Final

Women’s Marathon Final

Badminton, The NEC Hall 5

(13:30 – 17:00)

Mixed Team Event Qualifying Round 2

Australia v Pakistan

Canada v Maldives

India v Sri Lanka

Scotland v Uganda

(18:30 – 22:00)

Mixed Team Event Qualifying Round 3

England v Singapore

Malaysia v South Africa

Jamaica v Zambia

Mauritius v Barbados

(23:30 – 3:00)

Mixed Team Event Qualifying Round 3

Canada v Scotland

India v Australia

Sri Lanka v Pakistan

Maldives v Uganda

Basketball 3×3 and Wheelchair Basketball 3×3, Smithfield

(20:00 – 22:30)

Men’s Basketball 3×3 – Group B

Women’s Basketball 3×3 – Group B

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group A

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group A

(0:00 – 2:30)

Men’s Basketball 3×3 – Group B

Women’s Basketball 3×3 – Group B

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group B

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group B

Beach Volleyball, Smithfield

(19:00 – 22:00)

Men’s Group Match – England v Tuvalu

Men’s Group Match – Rwanda v South Africa

Women’s Group Match – Canada v Ghana

(23:30 – 2:30)

Women’s Group Match – New Zealand v Kenya

Men’s Group Match – New Zealand v Cyprus

Men’s Group Match – Australia v Maldives

Boxing, The NEC Hall 4

(16:30 – 19:30)

Men’s & Women’s Preliminary Rounds of 16 & 32

(23:00 – 1:30)

Men’s & Women’s Preliminary Round of 16

Cricket T20, Edgbaston Stadium

(15:30 – 19:00)

Women’s Group B Match: New Zealand v South Africa

(22:30 – 2:00)

Women’s Group B Match: England v Sri Lanka

Cycling – Track and Para Track, Lee Valley VeloPark

(14:30 – 18:45)

Women’s Sprint Qualification

Women’s 3000m Individual Pursuit Qualification

Womens Sprint 1/8 Finals

Womens Sprint Quarter-Finals

Men’s 4000m Individual Pursuit Qualification

(20:30 – 23:30)

Men’s Keirin Round 1

Womens Sprint Semi-Finals

Women’s 3000m Individual Pursuit Finals

Men’s Keirin Round 1 Repechage

Men’s 4000m Individual Pursuit Finals

Men’s Keirin Round 2

Women’s Sprint Finals

Men’s Keirin Finals (7-12 & 1-6)

Gymnastics – Artistic, Arena Birmingham

(13:30 – 18:30)

Women’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 1

Women’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 2

(21:00 – 2:30)

Women’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 3

Women’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 4

Hockey, University of Birmingham Hockey and Squash Centre

(13:30 – 17:00)

Men’s Group Match

South Africa v Pakistan

Canada v Wales

(18:30 – 22:00)

Women’s Group Match

Australia v Kenya

England v Ghana

(23:30 – 3:00)

Women’s Group Match

India v Wales

New Zealand v Scotland

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, Victoria Park

(13:00 – 18:15) 

Men’s Triples Sectional Play – Round 3

Para Men’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 3

Women’s Singles Sectional Play – Round 3

Men’s Triples Sectional Play – Round 4

Para Women’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 3

Women’s Singles Sectional Play – Round 4

(19:30 – 0:45)

Women’s Fours Sectional Play – Round 3

Para Men’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 4

Men’s Pairs Sectional Play – Round 3

Women’s Fours Sectional Play – Round 4

Para Women’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 4

Men’s Pairs Sectional Play – Round 4

Netball, The NEC Arena

(16:30 – 20:00)

Australia v Scotland

England v Malawi

(22:30 – 2:00)

Jamaica v South Africa

New Zealand v Uganda

Rugby Sevens, Coventry Stadium

(13:30 – 18:00)

Women’s Group Match

Men’s Group Match

(22:00 – 3:00)

Women’s 5-8 Semi-final 1

Women’s 5-8 Semi-final 2

Men’s 9-16 Quarter-final 1

Men’s 9-16 Quarter-final 2

Men’s 9-16 Quarter-final 3

Men’s 9-16 Quarter-final 4

Women’s Semi-final 1

Women’s Semi-final 2

Men’s Quarter-final 1

Men’s Quarter-final 2

Men’s Quarter-final 3

Men’s Quarter-final 4

Squash, University of Birmingham Hockey and Squash Centre

(16:30 – 19:00)

Women’s Singles Preliminary Round of 32

Men’s Singles Preliminary Round of 32

(22:30 – 1:00)

Women’s Singles Preliminary Round of 32

Men’s Singles Preliminary Round of 32

Table Tennis and Para Table Tennis, The NEC Hall 3

(14:00 – 19:00)

Women’s Team Event Qualifying Round 3

Men’s Team Event Qualifying Round 3

(20:30 – 1:30)

Women’s Team Event Quarter-Finals

Weightlifting, The NEC Hall 1

(13:30 – 18:15)

Men’s 55kg Final

Men’s 61kg Final

(20:00 – 22:15)

Women’s 49kg

(0:30 – 2:45)

Women’s 55kg

(Timings are subject to change)

Posted on

Queen’s Platinum Jubilee 2022 events: timings and route map for the pageant today

Queen's Platinum Jubilee 2022 events: timings and route map for the pageant today

The pageant will begin at 2.30pm at the Horse Guards Parade, along Whitehall to Admiralty Arch, down The Mall to Buckingham Palace, before returning via Birdcage walk. 

The procession is set to take two and half hours, concluding at around 5pm.

How to watch the pageant

The pageant is free and open to the public, meaning those hoping to catch a glimpse can head to one of the viewing areas on route.

There will also be large TV screens at Whitehall and The Mall, as well as St James’ Park to follow the events.

Events in July

Three special displays marking significant occasions in the Queen’s reign – the Accession, the Coronation and Jubilees – will be staged at the official royal residences from July 2022.

This is set to include a range of portraits as well as the jewellery and outfits worn for each occasion, housed at Buckingham Palace, Windsor Castle and the Palace of Holyroodhouse.

How Britain has celebrated the Platinum Jubilee so far

May

The Royal Windsor Horse Show started the unofficial Jubilee celebrations. Held from May 12-15, the equestrian world gathered for the UK’s largest outdoor horse show featuring show jumping, carriage driving and endurance events. 

In the evening, in the same arena, a Jubilee pageant involving 500 horses and 1,300 performers took place, in a 90-minute piece of arena theatre that included actors, artists, musicians, international military displays, dancers and global equestrian displays. Lady Louise Mountbatten-Windsor, 18, drove the Duke of Edinburgh’s carriage during the festivities, paying tribute to the Queen and Duke’s unrivalled contribution to the equestrian world.

The event, called A Gallop Through History, raised money for charities including those supporting the NHS and key workers.

The show was carried out in front of a live audience of 4,000 but, on the final day (May 15), it was broadcast live on ITV with Tom Cruise and Alan Titchmarsh joining forces to host, with Dame Helen Mirren appearing as Elizabeth I.

June

Thursday, June 2

The Queen took a salute from the balcony of Buckingham Palace for the Trooping the Colour this year. More than 1,400 parading soldiers, 200 horses and 400 musicians came together in the traditional Parade to mark The Queen’s official birthday. They proceeded down The Mall to Horse Guard’s Parade, joined by members of the Royal family on horseback and in carriages.

The event ended with an RAF flypast, watched by members of the Royal Family on the Buckingham Palace balcony. Joining the Queen were Prince Charles and the Duchess of Cornwall; the Duke and Duchess of Cambridge, along with their three children – Prince George, Princess Charlotte and Prince Louis. Princess Anne was also on the balcony, along with Prince Edward, Sophie Countess of Wessex and their children Lady Louise Windsor and James, Viscount Severn. Also in attendance on the balcony were Vice Admiral Sir Timothy Laurence, the Duke and Duchess of Gloucester, the Duke of Kent and Princess Alexandra.

The UK’s long-running tradition of celebrating Royal Jubilees, weddings and coronations with the lighting of beacons also took place later in the day.